Rozhovor se skupinou En & kapela

24. února 2010 v 16:00 | Admin |  Rozhovory

Přinášíme vám rozhovor se zpěvačkou, textařkou a klavíristkou, Naďou Sterzelovou, která vystoupí na večeru BHS (27.3. v Bigbítu) se svojí skupinou En & kapela.

Naďa Strzelová - En a kapela - 2010

Mohla bys odhalit, co se skrývá pod názvem "En & kapela"?

eN - vzniklo v době, kdy jsem neměla kolem sebe ještě stálé muzikanty a řešila jsem své umělecké označení. Po dlouhém bádání jsem si připustila, že všechno už je dávno vymyšlené. Použít jen moje jméno mi nepřipadalo originální a tak jsem využila eN, protože jsem se tak často podepisovala. eN & kapela se mi líbí, ale zvažuji v budoucnu použít nějaký název pro kapelu. Hlavně proto, že už mnohem častěji vystupuji s kapelou než sólově.

Jak by se dala charakterizovat vaše hudba?

Zpočátku ta starší tvorba byla určitě mnohem komornějsí než teď. Postupně s každým novým členem se všechno vyvíjí a je to určitě mnohem pestřejší než dříve.
Žánrově je to nejvíce příbuzné stylům pop, jazz, folk a chanson.

Kdo u vás píše texty a jak vznikají nové písně?

Když vznikalo první CD Srdce v pilinách (2005), začala jsem spolupracovat na textech s Petrem Pařilem. Dodnes žasnu, jak jsme se v práci na textech úžasně doplňovali. Po tomto projektu jsem využila ještě pár jeho starších textů a udělala k nim hudbu. Pak naše spolupráce skončila a já jsem byla poprvé nucena začít textovat sama, což pro mě byla zpočátku šílená představa. Nikdy jsem si nemyslela, že já budu něco psát. Můj talent na psaní byl velice skrytý i mně samotné. Ale díky spolupráci s Petrem jsem objevila taktiku, jak na to, a pak už to šlo samo.

Na webu Brněnské hudební scény je poměrně podrobný popis postupných personálních změn ve skupině, ale můžeš konkrétně představit aktuální sestavu, která s tebou vystoupí 27. 3. 2010 v Bigbítu?

eN - Naďa Sterzelová, klavír a zpěv
Sajsa - Jan Sysel, kytara a zpěv
Ivo Albrecht - basová kytara
Vojta Bystrý - bicí souprava
a doufám, že se zúčastní i náš host Ondra Bystrý - saxofon

Na stránkách skupiny je i odkaz na váš povedený videoklip. Můžeš přiblížit jeho vznik, protože je opravdu magický?

Můj nápad to nebyl, to věru ne. Po natočení toho prvního CD přišel jednou Jirka Lukášek a povídá, že by rád udělal malý experiment a natočil na některou z mých písniček klip. Sám s tím tehdy ještě neměl moc zkušeností, ale řekli jsme si proč ne. Tak jsme se jednoho krásného odpoledne sbalili a vzali s sebou ještě mého kamaráda Tomáše, který byl přirozeným výběrem pasován na asistenta a vyrazili jsme do Mariánského údolí. Po cestě jsme vybírali song, ke kterému natočíme klip. Během chvilky jsme našli místečko a pustili se do toho. Herci jsme se stali nakonec všichni, v pár záběrech jsou ruce nás všech. Všechno se to seběhlo tak rychle, že během 3 hodinek jsme natočili materiál a mazali. Výsledek je pak už dílem talentovaného Jirky, který z toho 3 hodinoveho materiálu dokázal vyčarovat tohle. Jeho nápady jsou opravdu k nezaplacení.

Co považuješ za největší úspěch, který se vám s kapelou podařil?

Nejhezčí pocity jsem prožívala v loňském roce, když jsme s kapelou vyhráli jihomoravské kolo Porty jak v autorské tak instrumentální části. Ale v podstatě považuji za úspěch a hnací motor každý koncert, kdy někdo neznámý příjde a řekne úpřímně, že se mu naše hudba moc líbí.
Obecně ale považuju za úspěch to, že pořád hrajeme a nic nás dosud neodradilo od dalšího snažení. Ba naopak. Teď máme v aktuální sestavě více energie než dříve.

Máš osobně nějaké hudební vzory, kterým se chceš přiblížit?

Já se moc k nikomu přibližovat nechci. Nechávám to na vlastní inspiraci, která tu kterou moji píseň vede určitým směrem. Obecně mám ráda jakoukoliv hudbu, která má v sobě náboj a vzbuzuje ve mně příjemné pocity. Na relax si poslechnu například Norah Jones nebo Sky a z české muziky třeba Zuzku Navarovou nebo Lenku Dusilovou. A ať nevypadám jako feministka tak občas i Dana Bártu. Taky často relaxuju u bubínků, alikvótních zpěvů, tibetských mís a podobných uklidňujících zvuků.

Sleduješ hudební dění v Brně? Je nějaká místní kapela, která tě v poslední době zaujala?

Sleduju poměrně hodně všechny brněnské kapelky, kde působí mí hudební přátelé a ráda si poslechnu i něco nového. Sama nevím, co bych vypíchla. Asi Budoár staré dámy. Ti mě v poslední době příjdou nejoriginálnější a tomu přikládám velkou váhu.

Máš pocit, že se v Brně muzice daří? Je kde hrát?

Je tu sposta dobrých kapel. Spousta z nich ale bohužel hraje jen v našem kraji a těžko se dostávají za tyto hranice. V Brně je určitě kde hrát, akorát mi tu trošku chybí kluby střední velikosti. Buď jsou ty prostory malé nebo už moc velké, jako když přirovnám Starou pekárnu k Musilce. Taky s rostoucí prestižností klubu často klesá možnost pro nové neznámé kapelky prezentovat tam svoji hudbu.

Kde se můžeme dozvědět aktuální informace o "En & kapela"?

Nejaktuálnější informace najdete na profilu Bandzone - www.bandzone.cz/enakapela

Jaké máš plány s kapelou v budoucnu?

Učím se nedělat si příliš velké plány, protože dochází k neustálým změnám a nechci být pak zklamaná. Potešilo by mě, kdybychom si zahráli na festivalu Zahrada. Teším se i na festival v Banátu v Rumunsku. Točíme teď první část druhého CD, takže můj hlavní plán je dokončit toto CD a mít ho co nejdříve k dispozici všem zájemcům. Věříme, že se bude líbit.

Díky za rozhovor.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.