Rozhovor s kapelou Adriana Kleris

24. února 2010 v 16:00 | Admin |  Rozhovory

Rozhovor se zpěvačkou Lenkou Ladybird ze skupiny Adrina Kleris pro web "Brněnské hudební scény".Hned na začátek by se chtěl zeptat na velmi poeticky znějící název vaší kapely. Prozradíš jak vzniknul a co přesně znamená?

Protože má mysl je rozbředlá, široká tůň, většina slov má pro mě více významů. Slova neznamenají "nic" i "všechno"… to platí i u názvu naší kapely. Jméno Adriana Kleris je původně vymyšlená postava pro jednu z mládežnických akcí. Ta probíhala v okolí Karlštejna (představovali jsme filmový štáb a natáčeli film o Hansi Hagenovi). Konala se okolo roku 2002. Moje postava, Adriana Kleris, znázorňovala herečku (tajnou agentku). Jméno se mi tak zalíbilo, že jsem jej začala užívat jako svůj pseudonym pro kresby. Později, když už jsme nacvičovali jako kapela, přišel kytarista s nápadem pojmenovat naši kapelu Adriana Kleris. Ocitli jsme se totiž ve svízelné situaci, že do 5 dnů měl být vymyšlen název kapely, jímž bychom se mohli prezentovat (kvůli plakátům na domluvený koncert). "Kleris" vzniklo zkomolením nepravého jména Dolores z filmu: Sestra v akci (tehdy jsem byla 13-letá holka ;) a Adriana byla přimknuta po důkladném listování v kalendáři. Ale mohu tím naznačit i vliv křesťanství (spojitost s křesťanstvím lze nalézt ze symbolu: Klerikové). Nebo se mi jen líbí, jak tyto jména znějí… lze si vybrat ;).

V jakém hudebních žánrech se pohybuje Adriana Kleris?

"Řekněte o sobě tři vlastnosti, které vás charakterizují" vyzvala nás učitelka psychologie. Každý vyřkl tři slova, o nichž si v tu chvíli myslel, že jsou to ta pravá, pro utvoření obrazu jejich identity. Ale znamená to, že tyto tři slova jsem já, nebo ta dívka po mé levici? Tak ani žánr, nemá tu moc charakterizovat náš styl ;-P Náš kapelník by podal nejspíš faktičtější odpověď.

(odpověď kapelníka: Hrajeme převážně pop okořeněný elektronikou, pokud nehrajeme zrovna akusticky)

Můžeš představit aktuální sestavu skupiny, která s tebou vystoupí na "Brněnské hudební scéně"?

Johny, můj dlouholetý kamarád, na klávesy. Původně basák, vysazený na své polodlouhé vlasy. Kytarista dzonny, člověk, na jehož bedrech stojí základ kapely, bez něhož by sme se nejspíš rozpadli. Tolik, ukrajinec hrající na basu, kterého jsme si oblíbili, skamarádili sme se s ním a který se na krátko přidal ke kapele (hraje s námi nejspíš naposledy).Lukáš (Filip), bubeník, který sice příliš neholduje hraní s metronomem, ale i tak hraje přesně a vkusně. Na prvním koncertě jsem ho prohlásila za Filipa, od té doby mu tak někdy říkáme. A já.

Kdo je u vás píše texty a skládá muziku?

Já ;). Do textů si nenechám moc mluvit. Jsou má chlouba i zkáza. Můj názor je, že kdo si neumí složit píseň, neměl by zpívat. Proč by měl zpívat? Aby se ukázal, jak je dobrý? Já se chci sdílet, proto píšu. Hudbu tvoří kluci na základě mé melodie (stává se, že se melodie v průběhu vzniku písně změní). Ale vždycky mám určitou představu o náladě a celkové "cestě, kterou má píseň absolvovat", aby jí byla, aby se z ní neztratil smysl.


Kapela má dle mého názoru velmi moderní zvuk. Máte třeba nějaké hudební vzory či směr kam chcete se svou hudbu dostat?


To je velmi zajímavá otázka. Podobná jako u žánru kapely. Každý máme svého oblíbence a podle něho hrajeme. Kapelu tvoří pět různých bytostí s pěti různými vzory.
A směr, kam chceme kráčet? Chceme být určitě dobří (nejlepší ;)j ako hudebníci. Dost zvažujeme, jakým směrem se vydat, jestli hlouběji do elektroniky, nebo jinam. Myslím, že se to ukáže časem, k čemu více tíhneme.

Tento měsíc jste se zúčastnili celosvětové vyhledávací soutěže Emergenza. Přiznám se, že mám k tomu projektu jistou nedůvěru, která je možná zapříčiněna neznalostí mechanismu akce. Jakou máte zkušenost s tímto projektem? Jak se vám hrálo na soutěžním večeru v brněnském klubu Metro? Byla akce profesionálně připravena?

Musím přiznat, že by bylo lépe, kdybychom se tam vůbec neobjevili ;). Pokusím se vypsat faktické poznatky. Nebylo možné, aby mi dali nahlas můj odposlech, takže jsem se víc slyšela ze sálu, než na pódiu. Náš kytarista musel za deset minut prostudovat naprosto jiné kombo, než na které je zvyklý včetne nazvučení, nalazení, protože podmínka koncertu byla, že si nesmíme brát žádné své aparáty, jen hudební nástoje. Takže často během písní ladil zvuk a úspěchu se mu moc nedostávalo.
Přestože jsme v požadavcích uváděli stolek pro vybavení klávesisty, nebyl nám přichystán a klávesák se musel spokojit s mírně vibrující bednou, na níž složil svůj notebook.
Jak už jsem se zmínila výše, těch deset minut bylo na nazvučení celé kapely. Tak to také dopadlo. Utopili nám klapky, na nichž je postavená naše hudba.

Na internetu je vystavený váš černobílý videoklip. Překvapilo mně, že se celý odehrává v kupé vlaku. Jak k tomu došlo?

Za všechno vlastně může náš keybordista. Přihlásili jsme se do soutěže kapel v Praze a rozhodovali jsme se, jestli jet autobusem či vlakem. Johny chtěl za každou cenu vlak. A protože jsme byli rozděleni na dva tábory, ten co byl pro musel slíbit těm, co byli proti, že ve vlaku natočíme videoklip k jedné naší písni. A protože s námi nejel nikdo šestý, nalepili sme Johnyho mobil lepící páskou na okno a zbytek je vidět ve "skoroklipu".

Chystáte nějakou aktuální nahrávku?


Právě sme dotočili malé demo/EP. Pustili sme se do tři (původně čtyř) písní a na konci března společně ještě s jedním remixem našeho spřízněného dj (remixuje nám jednu skladbu) vydáme první CD. Tři písně už jsou i na bandzonu ke stažení, čtvrtá přibude brzy.

Na webu lze najít řadu vašich kapelních profilů. To je samozřejmě dobře, protože propagace je důležitá a tímto způsobem účinná. Kdo se tomuto věnuje u vás nebo máte svého manažera?

Manažera hledáme ("Halóóó, najde se někdo?"). O všechnu tuto propagaci se stará náš kytarista. Obětuje tomu mnoho času. Podniká v internetových aplikacích, takže se v tom dobře vyzná.

Kde se dají nalézt nejaktuálnější informace o kapele?

Určitě na www.bandzone.cz/adrianakleris. V tuto chvíli naše nejaktuálnější stránky. Připravujeme i oficiální web (máme zabookovanou doménu www.adrianakleris.com).

Zeptám se jestli sleduješ hudební dění v Brně? Je nějaká místní kapela, která tě v poslední době zaujala?


Já osobně jsem barbar, co se týče české hudby. Neposlouchám ji, nemám ji ráda (proto sem si musela založit vlastní ;). Až na můj vzor Anetu: CD Dotyk mi velmi přirostlo k srdci.
I když Dorian Grey's prostitutes, kteří už nehrají a Apatheia stojí za to zmínit taky, ale z Brna? Ne, jsem příliš náročná.

Máš pocit, že se v Brně muzice daří? Je kde hrát?

V Brně to spí. Lidé chodí na můj vkus málo. Nepřijde mi, že by se dalo hrát moc často v Brně. Snad jen jednou za čas. Ale myslím, že to je obecný problém, a navíc my taky teprve začínáme.

Jak vidíš budoucnost kapely? Dokázala by sis představit, že se hudbou živíš?


Budoucnost? Nic není stálé. Proto je těžké určit, zda se naše kapela nerozpadne, jako se stalo mnohým před námi ;). Někdy mám pocit, že kapela "prorazí" jen díky tomu, že o sobě dávala znát několik let;)
Tedy pokud budeme mít sílu a uvidíme smysl v našem hraní, dál budeme vašimi přáteli ze sluchátek.
A živit se hudbou? Vždycky jsem si to přála a vždycky sem se toho bála. Mám obavu, aby se mi zpěv neznechutil… nemohu však říct s jistotou, jestli by se to stalo. A v naší České republice se toho není třeba obávat, u nás toho není možné jednoduše dosáhnout. Nebo ano?;)

Děkuji za rozhovor.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.