Představení kapel

Kdo bude hrát a kdo hrál?

24. února 2010 v 16:00 | Admin

2010 - 27. března - 1. večer

Adriana Kleris


Vznik kapely Adriana Kleris se datuje na září roku 2008, kdy po asi roční odmlce se členové již neexistující kapely 3G rozhodli v rámci krize ranního věku dát opět dohromady. Kapela 3G (v podrobném přepisu - girls, glory and gold) byla velice kratkým pokusem stát se hvězdami na poli světové hudby, avšak neustálé rozpory a problémy mezi jednotlivými členy kapely typu, že zpěvačka neumí zpívat, basák umí hrát jen na piáno, bubeník má stále moc práce, a kytarista blbé kecy se vedení kapely (kytarista) rozhodlo dát všem zůčastněným pauzu. Netrvalo dlouho a odpočívající kapelník tehdy odpočívající kapely 3G se seznamil s ukrajinským hudebníkem a ex-basákem kapely MOST. Ten v našich českých končínach trpěl nedostatkem seberealizace a upadal, ostatně jako všichni odpočívající 3G, do stále hlubších a hlubších depresí z absolutní nečinnosti a nicotnosti. Není tedy divu, že zanedlouho se opět členové 3G potkali a dali dohromady nové seskupení, tentokrát s názvem Adriana Kleris, kde nový basák nahradil stavajícího basáka, který přešel k piánu.

Nevermore&KosmonautSkupina Nevermore je nová formace, které vznikla kolem písničkáře Michala Šimíčka, který vystupuje pod svým internetovým nickem Kosmonaut. Kapelu tvoří basista Štěpán Axl Axman, který také hraje v rockové skupině PopnoisE a zpívá ve známém brněnském revivalu Led Zeppelin - Myst. Partu doplňuje zkušený perkusista Mira Novotný, který má rád alternativu a etno. Všechny tyto vlivy se odráží do stylu kapely, který nezní jako tradiční folk, ale je označován jako "Folk and Roll". Nevermore&Kosmonaut má energický sound podpořený tepající rytmickou sekcí, která se doplňuje se zajímavým souzněním dvou hlasů a důležitá je i autorská výpověď v česky zpívaných textech. Kosmonaut je dlouholetým členem Textové dílny u Slávka Janouška. Zajímavostí je také využití netradičního hudebního nástroje cajónu, který hudbu pevně rámuje. V dubnu 2009 vydali Nevermore&Kosmonaut své první CD "V kruzích". Obsahuje 8 písní a tři z nich si už teď můžete poslechnout zde na webu. Kromě kapely na CD hrají a zpívají: Lada Hiclová (zpěv), Ivo Civárek (klavír), Tomáš "Indoš" Továrek (saxofon + flétna) a Tomáš "Tomíno" Novotný (el. kytara). Nahrávka byla pořízena ve studiu "Na Pavlindě" (Pavlovská 16, Brno). Deska dostala název podle závěrečné písničky "Polární kruhy v obilí" a můžete si ji zakoupit přímo na koncertech či objednat. Písničky z alba se už hrají ve vysílání rádia Proglas, Folk a Samson. Skupině se v roce 2009 daří i v různých hudebních soutěží: postup do finále Porty a semifinále Notování pod Vyšehradem, hraní na moravské finále Zahrady a účast v závěrečných kolech rockové soutěže Líheň.

En a kapela

eN je označení zpěvačky, která se doprovází na klavír. Tento osobitý projev je zpestřen doprovodem kapely, která tyto písně dokáže příjemně okořenit. Kapela prošla trošku nezvyklým vývojem. Nejdříve se natočilo v r. 2005 nekomerční CD eN a hosté s názvem Srdce v pilinách a poté se ze zájemců právě z hostů utvořila kapela (2006), která už prošla pár obměnami. Počet členů bývá často flexibilní. Většina textů je v češtině a spolu s hudbou mají melodický lyrický nádech. Zpočátku byly písně textovány v úzké spolupráci Nadi Sterzelové a Petra Pařila. Poslední texty si textuje zpěvačka sama.

Nyní pár slov o vyvoji a personalnich zmenach. Na postu basisty v kapele začínal Milan Zink, který hostoval již na prvnim CD Srdce v pilinách a spolu s eN kapelu zakládal v březnu r.2006. U zrodu stál rovněž bubeník Radim Grünwald a saxofonista Jiří Havrda. V květnu 2006 přišel do kapely kytarista Jan Sysel, který stejně jako Milan výrazně ovlivnil aranžmá písní svými zajímavými nápady. Tak vypadala první kapelní sestava. Časem přišly první změny. Saxofonista Jiří Havrda se po narození své dcery v dubnu 2007 stěhuje na Severní Moravu a odchází z kapely. V červnu 2007 přichází do kapely saxofonista Ondřej Bystrý, ale i Ondra se v lednu 2009 stěhuje do Prahy za prací, a tak působí v kapele už jen příležitostně jako host. V říjnu 2008 odchází z kapely nezapomenutelný basista Milan Zink, aby se mohl věnovat své novomanželce a narozenému synkovi. Místo basisty zaujme v zápětí zkušený hráč Zdeněk Blažek. V červnu 2009 dochází k zásadní změně. Různé názory na vývoj společné tvorby, průběh zkoušek a koncertů vedou k tomu, že kapelu opouští Radim Grünwald i Zdeněk Blažek. V létě 2009 vystupují eN a Jan Sysel pouze jako duo.

K aktualni sestave:
Na podzim přichází do kapely nová krev. Za bicí usedá Vojta Bystrý a basistou se stává Ivo Albrecht. Po nazkoušení jsme se rozhodli v lednu 2010 natočit první část CD a první koncert s novými členy jsme uspesne zvladli v lednu 2010 v Brně v klubu Desert.

V roce 2006 byl natočen videoklip na píseň V masce dní. Autorem je Jiří Lukášek (Nahrávací studio George Lukase). Je překvapující, že ve 3 lidech lze vytvořit něco takového (eN před kamerou, Jiří Lukášek za kamerou současně i jako režisér, Tomáš Mašek jako jeho asistent).
Tento videoklip byl několikrát prezentován na ČT2 v pořadu Na moll. Kapela nejčastěji koncertuje v Brně (Kluby Bigbít, Leitnerka, Stará Pekárna, Mezzaninne, Kouřící králík...). Tradičně účinkuje na festivalu v Oklukách (PV) - 2007,2008,2009. V březnu 2009 zvítězila v jihomoravském kole Porty v obou kategoriích - hudební i autorské, a zúčastnila se tak Národního finále v Řevnicích. Zajímavostí je spolupůsobení většiny aktuálních členů (Naďa, Vojta, Honza i Ondra) v jiném hudebním žánru, a to v kapele Distant Bells, Pink Floyd revival.

Absinth band


Brněnská kapela Absinth Band vznikla v hlavě zpívajícího kytaristy Mikka Wormwooda (tehdy Michala Kocmana) v roce 2000, když si léčil nespavost hrou na elektrickou kytaru. Brzy jí prostory onoho mozku připadaly příliš těsné a proto se spolu s kvašeným nápojem přenesla i do mozku bubeníka Šakala.
Prvních pět let ji při životě udržovali kytarista Aleš (Aldor Krutor) Navrátil, který po několika letech odešel za kapelou svého srdce Hefaistova Lyra) a zpívající baskytarista Axl (který byl několikrát a nakonec definitivně vyhozen).
Proběhlo několik fází přeskupování sestavy, během kterých kapela existovala opět pouze v hlavách obou hudebníků, kteří se mezitím věnovali jiným projektům (Nevermore, Mimóza, Die Young - Black Sabbath revival, WTF).
Vyskytlo se i pár pokusů o sjednocení kapely v původní sestavě, ale tyto snahy byly marné a proto se kapela rozhodla zpopelnit svého Fénixe a znovuzrodit se v jiné podobě.
Na Jaře 2008 se uskutečnil první koncert s novým baskytaristou Ondrou, kterého Šakal přivedl z rozpadnuvší se Mimózy a chvíli bylo uskupení trojhlavým, jako Kerberos střežící bránu podsvětí.
Na podzim 2009 se skupina rozšířila o čtvrtého člena. Tomáš, který se ujal doprovodné kytary umožňuje zbytku kapely cítit se volněji a více improvizovat, neboť je pevným pilířem hudební formy.
Žánr kapely je směsí nezávislého rocku, post-grunge s depresivními prvky, místy až psychedelie nebo blues. Na jaře 2010 má kapela v ůmyslu natočit svou promo nahrávku a začít koncertovat i mimo Brno.
 
 

Reklama